Asotin nips Colfax boys in sub-district at Ritzville

 

May 9, 2019

Bree Rawls

Bree Rawls takes the lead in the 100 meter hurdles at Royal City. Photo courtesy Cap Perry.

Asotin's boys bounced back to take a five-point win Tuesday over Colfax in the sub-district qualifier at Ritzville Tuesday. The Panthers finished the day with 106 points, and Colfax,which won the NE meet here last week finished with 101 points.

Tekoa/Rosalia which again dominated the distance events finished number-three in the sub-round with 78.33 points.

Garrett Naught again topped the 100 sprint with an 11.34 clocking and the high jump with a leap of 6-6, up two inches from last week.

Gavin Merritt again won both distance races and Issac Leighton booked a second and third. The team had three finishers among the top four in the 1600.

Colfax senior Cameron Hiatt advanced to first in the triple jump after another duel with Thomas Martin of Asotin. Hiatt, who set a Colfax record last week of 43-1, soared to a 43-7.25 for a new record and a 10-inch win over Martin.

Carson Cloaninger again cleared a 12-6 in the pole vault to dominate that event.

Asotin's girls again dominated their side of the meet with a 68-point margin over number-two St. George's.

Tuesday's sub-district meet was a qualifier for the two-day district meet which will be May 17-18 at Central Valley.

The top 12 finishers in the field events and the two distance races advance, and the top eight in the other races advance.

Top four finishers at CV advance to the state final at Cheney.

Winners and county finishers in the top 12

BOYS EVENTS

Team scores: Asotin 106, Colfax 101, Tekoa Rosalia 78.33, Northwest Christian 74, St. George's 55, Davenport 50.5, Liberty 45, Chewelah 39.33, Reardan 34, Wilbur-Creston 32.5, Kettle Falls 22, Mary Walker 12.33, Lind/Ritzville 10.

100 meters: 1. Garrett Naught-TR 11.34.

200 meters: 1. Thomas Martin-A 23.41, 10. Cole Peterson-TR 24.99.

400 meters: 1. Carson Fisk-L 50.68. 7, 87. Mark Morgan-C 55.14, 12. Brandon Lustig -C 57.79.

800 meters: 1. Austin Hubbard-L 2;04.0, 3. Gavin Merritt-TR 2:07.34, 5. Ryley Griffiths- C .2:08.25, 8. Kolby Slate-C 2:15.16.

1600 meters: 1. Merritt-TR 4:41.77, 3. Isaac Leighton-TR 4:52.8, 4. Jaeden Norwood-TR 4:53.83, 11. Dyamin Vanek-C 5:14.27, 12. Josh Huber-C 4:15.67.

3200 meters: 1. Merritt-TR 10:10.85, .97, 2. Leighton-TR 11:05.15, 8.

Slate-C 11:19.63, 9. Huber-C 11:32.78.

110 hurdles: 1. Will Lane-NWC 15.68 3. Brian Rubin-C 17.41, 5. Blake Holman-C 19.33.

300 hurdles: 1. Lane-NWC 41.13, 7. Cole Baerlocher-C 47.05.

4x100 relay: 1. Northwest Christian 45:55, 3. Colfax (Gabe Ahmann, Rubin, Griffiths, Cameron Hiatt) 46.15, 6. Tekoa/Rosalia (Riley McLain, Cole Peterson, Kale Struble, Naught) 46.62.

4x400 relay: 1. St. George's 3:35.65, 2. Colfax (Griffiths, Hiatt, Morgan, B, Lustig) 3:40.92.

Shotput: 1. Wade Baker-Cw 45-2.5, 11. John Nelson-C 37-3.25.

Discus: 1. Tyler Sprecher-R 135-5, 8. Jacob Brown-C 113-0.

Javelin: 1. Sprecher-Rd 160-1, 3. Dakota Hall-C 154-5, 7. McLain-TR 5-6, 8. Peterson- TR

High jump: 1. Naught-TR 6-6, 4. Ahmann-C 5-6, 7. McLain TR, 8. Peterson-T R 5-2, 11. Trenton Ensley-C 5-2.

Pole vault: 1. Carson Cloaninger-C 12-6, 3. Baerlocher-C 10-0, 6. Slate-C 9-0.

Long Jump: 1. Martin-A 20-9.75, 2. Hiatt-C 20-4, 3. Naught-TR 20-0.5, 5. Hall-C 18-10, 6. Ahmann-C 17-11, 7. Morgan-C 17-9.25.

Triple jump: 1. Hiatt-C 43-7.25. 3. Ahmann-C 40-4.5 6. Morgan-C 37-8. 7. Zane Neill-TR 37-5.

GIRLS EVENTS

Team scores: 1. Asotin 158, 2. St. George's 90, 3. Chewelah 83, 4. Davenport 78, 5. Colfax 64, 6. Lind/Ritzville 51, 7. Reardan 39, 8. Wilbur-Creston 31, 9. Kettle Falls 29 and Tekoa/Rosalia 29, 11. Liberty and Northwest Christian 21.

100 meters: 1. Fair Niven-SG 13.17, 3. Kaitlyn Cornish-C 13.37, 12. Abree Aune-C 14.33.

200 meters: 1. Lillian Kirry Cw 26.32, 12. Taylor Swanson-C 29.98,

400 meters: 1. Darby Soliday-D 59.33, 10. Hanna Baerlocher-C 1:08.08. 12. Skylre Sakamoto-Howell-C 1:10.45.

800 meters: 1. Carmen Eggleston-A 2:28.34, 9. Tayma Vanek-C 2:50.3.

1600 meters: 1.Eggleston-A 5:33.97, 6. Vanek-C 6:29.29, 7. Anna Cocking-C 6:31.3, 9. Miya Ensly-C 6:49.66, 12. Arianna Casey-TR 7:19.59.

3200 Meters: 1. Chloe Overberg-A 12:12.94, 6. Vanek-C 13:3.02,

7. Cocking-C 13:32.02, 8. Ensley-C 13:33.78,

100 hurdles: 1. Kirry-Cw 15.17, 4. Averi Mackleit-C 18:19.

300 hurdles: 1. Kirry 45.96, 4. Mackleit-C 52.66.

4x100 relay:1. St. George's 50.97, 6. Colfax (T. Sakamoto-Howell, Mackleit, Aune, Cornish) 53.32, 9. Tekoa/Rosalia (Marlay Brownson, Lillian Shaw-Sands, Tori McLain, Emily Kramer) 58.76.

4x200 relay: 1. Wilbur/Creston 1:51.96, 5. Colfax (T. Sakamoto-Howell, Mackleit, Baerlocher, Cornish) 1:55.99.

4x400 relay: 1. St. George's 4:17.1, 4. Colfax (Aune, Asher Cai, Baerlocher, T. Sakamoto-Howell) 4:37.46.

Shotput: 1. Emily Leighton-TR 33-8.

Discus: 1. Kimberly Dewey-R 98-0, 12. Leighton-TR 78-1.

Javelin: 1. Lainy Jacobsen-D 112-8, 2. Leighton-TR 93-5 3. Megan Billings-TR 91-4.

High jump: 1. Janaye Wilkie-D 4-10, 3. Asher Cai-C 4-6, 4. Kramer-TR 4-4.

Pole vault: 1. Sydney Kinch-LR 9-6, 4. Cai-C 8-0, 5. Sophie Klaveano-C

7-6, 6. Emma Bryson-C 7-6, 8. Cocking-C 7-0.

Long jump: 1. Kinch-LR 15-3.25, 5. Cornish-C 14-10.

Triple jump: 1. Skye Mackintosh-A 34-2.


 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 05/11/2019 16:18